top of page

Robotický průmysl jako pomoc firmám proti opatřením spojených s Covid-19

Během letošního roku se firmy napříč všemi obory musí potýkat s nečekanými změnami a překážkami při jejich provozu. Vedení společností tak musí řešit otázky - Jak nahradit chybějící zaměstnance? Jak se vypořádat s rychlou změnou trhu? Co je zapotřebí udělat pro zvýšení bezpečí pracovníků? Je reálné v tuto chvíli zvýšit či udržet produktivitu a zisky?


Jak nahradit zaměstnance?

Potíže s chybějícími zaměstnanci mohou vzniknout v důsledku různých situací. Jednat se může o dlouhodobé problémy s nemožností obsadit pracoviště v důsledku nezájmu, nedostačující kvalifikace či absencí potenciálních zaměstnanců. Tento stav je poměrně snadno řešitelný automatizací, kde se určí pracoviště a zadají přesně dané úkony a normy, jež má realizovaný stroj splňovat. Společnosti spolu s tím mohou získat snížení počtu vadných výrobků či například zvýšení produktivity.


Díky opatřením spojeným s nemocí nového typu koronaviru, karanténám a onemocněním samotným však mohou nastat i krátkodobější výpadky, i když i ve větší míře - pak již nastává pro firmu problém. Pro tyto případy je ideálním řešením multifunkční robot, který dokáže zastoupit více pracovišť. U tohoto robota je přednastaveno více programů na obsluhování různých pracovišť (každá zakázka je samozřejmě individuální, "šitá na míru" každé firmě) - jednoduše jej umístíte na potřebné místo a spustíte funkci, kterou má nyní vykonávat. S ohledem na současnou situaci uděláme maximum pro to, aby proces návrhu a realizace byl co nejrychlejší.


Co udělat pro zvýšení bezpečnosti zaměstnanců?

Všichni znají běžné zásady bezpečnosti o používání ochranných pracovních prostředků, dodržování pracovních, technologických postupů a bezpečnostních nařízeních, poskytnutí první pomoci, chování se v krizových situacích a případně dalších.


Málokdo předpokládal, že bude vhodné v rámci bezpečnosti dodržovat minimální rozestupy, používat ochranu na zakrytí úst a nosu, případně omezovat počet lidí v daném prostoru. I tento problém řeší efektivně automatizace některých pracovišť - zejména tam, kde může omezit počet potřebných zaměstnanců obsluhujících například výrobní linku. V praxi jde například o robota, který třídí, podává, vrtá, balí, ... Jde jen o nastavení konkrétních požadavků firmy. Toto řešení je přínosné i z dlouhodobého hlediska - můžete robota využít třeba pro usnadnění náročnějších úkonů. A jako bonus využít na takové pracoviště dotace.


Změny na trhu, udržení a zvýšení produktivity

Jak reagovat na rychlé změny na trhu a zároveň udržet či dokonce zvýšit produktivitu a zisky společnosti? V tomto ohledu je automatizace a začlenění robotických pracovišť velmi moderním, oblíbeným a efektivním řešením, které je navíc podporováno dotačními programy. Podporovány jsou již samotné studie a samozřejmostí je využití podpory pro automatizaci a INDUSTRY 4.0 jak pro malé, střední i velké společnosti - dle velikosti firmy se pouze rozlišují procenta a částka, které mohou v rámci dotací na daný projekt získat.
48 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page